JAK KOŃCZY STAROSTA?

piątek, 19 grudnia, 2014 0 2

Jak mawiał Miller Leszek, gdy z ministerstwa pracy miał przejść na fotel premiera RP, prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale po tym, jak kończy. Dziś w Świdnicy poznaliśmy faceta, który nie tylko źle zaczyna, ale i źle kończy.

Ale zanim do sedna, krótkie wprowadzenie. Jak byście się czuli, gdyby dziś, na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, ktoś powiedział Wam, że stracicie pracę? Gdyby dawał Wam perspektywy, ale mgliste i gdyby właściwie nie miał żadnych argumentów poza finansowymi? Jak wyglądałyby Wasze przygotowania do świąt, noworoczne postanowienia, mniej lub bardziej śmiałe plany na przyszłość? Słabo, prawda?

No to teraz do sedna. Dotarł dziś do mnie list otwarty pracowników IV Liceum Ogólnokształcącego, oficjalnie zwanego Zespołem Szkół nr 3, a powszechnie zwanego jako tzw. szkoła mundurowa. Piszą w nim tak:

„W dniu dzisiejszym, czyli 18 grudnia 2014 r. – kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia – zostaliśmy telefonicznie poinformowani o decyzji Zarządu Powiatu Świdnickiego dotyczącej likwidacji naszej szkoły z dniem 1. września 2015 r. Informację tę przekazał naszej Pani Dyrektor pracownik Starostwa Powiatowego. Wyrażamy nasze oburzenie zarówno formą przekazu, jak i terminem oraz jego niejasną treścią”.

Przyznam szczerze, że kiedy to przeczytałam, szczęka mi opadła. Nie dlatego, że nowy pan starosta chce dokończyć dzieło poprzedniego pana starosty (ekonomia jest nieubłagana). Nie dlatego, że nowy pan starosta chce zlikwidować jakąś szkołę (wiele już takich przeżyliśmy przypadków w niejednej miejscowości i na niejednym poziomie samorządu). Nie dlatego, że nowy pan starosta zrobił to niemal tuż po objęciu urzędu.

DLATEGO, że nowy pan starosta pokazał nieprawdopodobny, nieludzki brak wyczucia sytuacji. Za pięć dni będziemy mieli Boże Narodzenie. Ludzie dookoła, także nauczyciele w szkołach, ich pracownicy administracyjni czy obsługa, szykują się do najważniejszych dla większości świąt w roku – świąt, które przypominają ludzkości istotę człowieczeństwa, współczucia, wzajemnej pomocy i wsparcia. Świąt, podczas których nawet Ebenezer Scroodge z Dickensowskiej „Opowieści wigilijnej”, okazuje ludzkie uczucia.

DLATEGO, że nowy pan starosta zakomunikował fakt złamania życia kilkudziesięciu osobom poprzez pracownika – telefonicznie. Czy godzinne spotkanie z załogą szkoły byłoby aż takim problemem?

Ale pomińmy to, bo wiem, że szkoła takiego spotkania nie odpuści. Rozmawiałam z dyrektorką, która – choć jak wynika z naszych wcześniejszych rozmów, spodziewała się zmian – wciąż nie może wyjść z szoku z powodu sposobu informowania o nich. Do końca roku zostało 11 dni. JEDENAŚCIE DNI! Co stało na przeszkodzie, żeby powstrzymać się z tą wiadomością?

Cóż… ten mężczyzna właśnie zaczyna swoją karierę jako starosta. Zaczyna… kończąc beznadziejnie. Kończąc nadzieje kilkudziesięciu osób jeszcze przed końcem roku. Aż przykro o tym pisać, naprawdę. Ale… musiałam!

A na koniec jeszcze cały list, który dyrektorka szkoły Marzena Łysoniek przekazała staroście podczas… wczorajszego spotkania opłatkowego, na które została zaproszona. – Może to nieeleganckie – powiedziała mi. – Ale wydaje mi się, że to, jak postąpił z nami pan starosta, było o niebo bardziej nieeleganckie.

Co racja, to racja.

LIST OTWARTY

Panie Starosto Powiatu Świdnickiego!

W dniu dzisiejszym, czyli 18 grudnia 2014r. – kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia -zostaliśmy telefonicznie poinformowani o decyzji Zarządu Powiatu Świdnickiego dotyczącej likwidacji naszej szkoły z dniem 1. września 2015r. Informację tę przekazał naszej Pani Dyrektor pracownik Starostwa Powiatowego. Wyrażamy nasze oburzenie zarówno formą przekazu,

jak i terminem oraz jego niejasną treścią. Żądamy spotkania władz Powiatu ze Społecznością. Szkolna, tj. pracownikami szkoły, uczniami, ich rodzicami i wszystkimi przyjaciółmi naszej placówki. Oczekujemy godnego traktowania Nas Wszystkich przez organ prowadzący. Chcemy odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy szkoła mundurowa ma zniknąć z oferty edukacyjnej naszego miasta?
  2. Jaki będzie los naszych obecnych uczniów?
  3. Czy kilkudziesięciu doświadczonych i zaangażowanych pracowników naszej placówki ma powiększyć grono bezrobotnych świdniczan?

Nasze rozgoryczenie potęguje fakt, że jeszcze do niedawna byliśmy szkołą, którą organ prowadzący szczycił się, stawiał za wzór innym powiatom, a nasi uczniowie byli i są zawsze widoczni podczas wszelkiego rodzaju uroczystości w środowisku lokalnym.

Na koniec chcemy zaznaczyć, że nasza placówka jest znana i rozpoznawalna w regionie, a liczba osób chętnych do nauki w szkole od lat przekracza liczbę miejsc, które były sukcesywnie zmniejszane przez Starostwo Powiatowe.

Komentarze

komentarz

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *