Skip to content
podcast "po tej stronie"

Odcinek 12. ANOREKSJA. Rozmowa matki i córki

25 listopada 2024

O odcinku

Anoreksja jest jednym z najbardziej śmiertelnych zaburzeń psychicznych. Co roku na świecie umiera z jej powodu 5 do nawet 10% osób, które na nią chorują. W Polsce mówi się nawet o 2%, czyli ponad 750 osobach rocznie. Ja zetknęłam się z anoreksją dokładnie 19 czerwca 2022 roku, kiedy moja córka wyznała mi, że od wielu miesięcy się głodzi. Ola miała wtedy 21 lat. I to ona jest gościem tego odcinka. Nagranie go było jej inicjatywą. Ja potrzebowałam wielu miesięcy, żeby zaakceptować propozycję rozmowy na temat anoreksji akurat z nią. Ale kiedy już podjęłam decyzję, wiedziałam, że jest dobra.  Jak to możliwe, że niczego nie zauważyłam, chociaż wtedy mieszkałyśmy razem? Jak trudna była jej samodzielna i nasza wspólna walka z tą chorobą? Dlaczego kiedy jej waga świadczyła o zagrożeniu życia, Ola nie trafiła do szpitala? Co dzisiaj myśli o trudnej drodze, jaką przeszła i co ma do przekazania innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania? O tym usłyszycie w tym odcinku – dla mnie tym ważniejszym, że dwunastym, a więc rocznicowym odcinku podcastu.

Słuchaj w:

Sprawdź pozostałe odcinki

25 lutego 2025
Darek stracił wzrok nagle, kilka lat temu, w prezencie, jak mówi z przekąsem, na czterdziestkę. Ale zamiast wycofać się z życia, zaczął działać, i to bardzo prężnie. Organizuje wsparcie dla osób niewidomych, angażuje się w różne projekty, pisze wiersze, a nawet fotografuje! I precyzyjnie kroi cebulę w małą kostkę, samodzielnie skręca meble i myje okna „na słuch”. A do tego jest influencerem na TikToku, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem nawet tych widzących. Jak to możliwe? Zapraszam na rozmowę o odkrywaniu siebie na nowo, odnajdywaniu radości w codzienności i tym, jak można widzieć świat pięknym – także bez użycia oczu.
31 stycznia 2025
Piotr miał zaledwie sześć lat, kiedy jego ojciec popełnił samobójstwo. Historia Piotra opisana w książce Halszki Witkowskiej i Moniki Tadry „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali” ma tytuł „Pustka nie do zapełnienia”. A jednak… od ponad 50 lat Piotr tę pustkę nie tylko zapełnia, ale też – pewnie nieświadomie – wypełnia pustkę, jaka jest w ludziach, których spotyka na swojej drodze. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka, którego gość jest z pozoru tak zwyczajny jak każdy z nas, a jednocześnie – jest totalnie wyjątkowy.
15 grudnia 2024
Jak Kościół katolicki zapobiega zachowaniom samobójczym? Jak wspiera rodziny ofiar samobójstw? Czy księża, którzy cierpią na depresję, korzystają z pomocy specjalistów? Co na to Kościół? Jak reagują wierni? O tym i o wielu innych tematach, które w publicznej przestrzeni Kościoła katolickiego porusza się dość rzadko, a także o tym, dlaczego ludzie boją się świąt, rozmawiam z księdzem Tomaszem Trzaską, duchownym katolickim, suicydologiem, osobą wielu profesji i zainteresowań, a także – jak o sobie mówi – celebrytą