Anoreksja jest jednym z najbardziej śmiertelnych zaburzeń psychicznych. Co roku na świecie umiera z jej powodu 5 do nawet 10% osób, które na nią chorują. W Polsce mówi się nawet o 2%, czyli ponad 750 osobach rocznie. Ja zetknęłam się z anoreksją dokładnie 19 czerwca 2022 roku, kiedy moja córka wyznała mi, że od wielu miesięcy się głodzi. Ola miała wtedy 21 lat. I to ona jest gościem tego odcinka. Nagranie go było jej inicjatywą. Ja potrzebowałam wielu miesięcy, żeby zaakceptować propozycję rozmowy na temat anoreksji akurat z nią. Ale kiedy już podjęłam decyzję, wiedziałam, że jest dobra. Jak to możliwe, że niczego nie zauważyłam, chociaż wtedy mieszkałyśmy razem? Jak trudna była jej samodzielna i nasza wspólna walka z tą chorobą? Dlaczego kiedy jej waga świadczyła o zagrożeniu życia, Ola nie trafiła do szpitala? Co dzisiaj myśli o trudnej drodze, jaką przeszła i co ma do przekazania innym osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania? O tym usłyszycie w tym odcinku – dla mnie tym ważniejszym, że dwunastym, a więc rocznicowym odcinku podcastu.

podcast "po tej stronie"
Odcinek 12. ANOREKSJA. Rozmowa matki i córki
25 listopada 2024
Sprawdź pozostałe odcinki
29 maja 2025
„Obłąkany”, „czubek”, „wariat” to określenia, które nie tylko funkcjonowały swego czasu w psychiatrii i życiu społecznym, ale też, niestety, przeszły jako obelgi do naszego języka codziennego. Język, jakim opisujemy osoby cierpiące na choroby i zaburzenia psychiczne, ma ogromne znaczenie i krzywdzi osoby, którym już i tak nie brakuje krzywd i problemów. Postaram się Wam to udowodnić w rozmowie z dr Lubą Ślósarz, psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, wykładowczynią akademicką na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a także ekspertką w zakresie komunikacji klinicznej i zdrowia psychicznego.
27 marca 2025
Czym tak naprawdę jest trauma? Co odróżnia ją od trudnego doświadczenia, jak reagują na nią nasze ciało i umysł, dlaczego „czas nie leczy ran” i jak mądrze wspierać siebie i innych w kryzysie. Dziś w rozmowie z dr Ewą Odachowską-Rogalską, psychologiem, psychotraumatologiem, obalamy mity, rozbrajamy stereotypy i pokazujemy, co naprawdę działa.
25 lutego 2025
Darek stracił wzrok nagle, kilka lat temu, w prezencie, jak mówi z przekąsem, na czterdziestkę. Ale zamiast wycofać się z życia, zaczął działać, i to bardzo prężnie. Organizuje wsparcie dla osób niewidomych, angażuje się w różne projekty, pisze wiersze, a nawet fotografuje! I precyzyjnie kroi cebulę w małą kostkę, samodzielnie skręca meble i myje okna „na słuch”. A do tego jest influencerem na TikToku, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem nawet tych widzących. Jak to możliwe? Zapraszam na rozmowę o odkrywaniu siebie na nowo, odnajdywaniu radości w codzienności i tym, jak można widzieć świat pięknym – także bez użycia oczu.