Skip to content
podcast "po tej stronie"

Odcinek 20. Prawdziwe życie zakładów pogrzebowych

27 sierpnia 2025

O odcinku

Śmierć dotyczy nas wszystkich, ale świat zakładów pogrzebowych wciąż owiany jest tajemnicą i stereotypami. Trudno się dziwić. Nie jest to przecież miejsce, w którym bywamy regularnie. Ja sama byłam w zakładzie pogrzebowym dwa razy w życiu – pierwszy, żeby zorganizować pogrzeb mojego męża, drugi – niedawno żeby w spokojnym miejscu nagrać ten odcinek.

Jak naprawdę wygląda ta praca? Jakie jest codzienne życie pracowników zakładów pogrzebowych? Kim są i czym żyją ci ludzie? Jak zmieniła się ta branża w ciągu ostatnich 30 lat? I dlaczego wciąż na mocy ustawy, którą uchwalono tak dawno, że jeszcze moja mama była małą dziewczynką? O tym rozmawiam z Iwoną Wojtuś, współwłaścicielką zakładu pogrzebowego Styks we Wrocławiu, która 30 lat temu postanowiła zmienić oblicze tej niełatwej branży.

Słuchaj w:

Sprawdź pozostałe odcinki

21 maja 2026
Jak poinformować kogoś o nagłej śmierci najbliższej osoby, a w następnym zdaniu… zapytać o zgodę na pobranie jej narządów? Dawstwo narządów to temat, który poruszam w tym odcinku. Dotyka on najdelikatniejszej granicy między niewyobrażalną stratą a cu
14 kwietnia 2026
Temat, który poruszam w tym odcinku, w przestrzeni publicznej wciąż jest niepokojąco cichy. Aż 85 procent osób ginących w Polsce w wyniku samobójstwa to mężczyźni. Chłopcy, nastolatkowie i dorośli panowie coraz częściej mierzą się z wykluczeniem, samotnością i ogromnym ciężarem kulturowych oczekiwań, często wpadając w sidła toksycznych środowisk w internecie. Obserwujemy systemowy kryzys. Kryzys męskości. Męskości w świecie… stworzonym przez mężczyzn!
20 marca 2026
Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z zespołem Downa z perspektywy pokoju dziecięcego, korytarzy na OIOM-ie i momentu, w którym z dnia na dzień wpadają w medyczny „matrix”. Moimi gośćmi są Sylwia i Krzysztof Borysowie – twórcy profilu Rodzinka_321 oraz rodzice sześcioletniego Dominika z trisomią 21. Zdradzę Wam od razu coś jeszcze – na sam koniec czeka na Was fantastyczna niespodzianka – do mikrofonu usiadł sam Dominik, który… przy okazji złożył mi gratulacje. Koniecznie sprawdźcie, dlaczego!