Skip to content
podcast "po tej stronie"

Odcinek 17. Słowa, które ranią? Jak mówić o osobach w kryzysie psychicznym?

29 maja 2025

O odcinku

„Obłąkany”, „czubek”, „wariat” to określenia, które nie tylko funkcjonowały swego czasu w psychiatrii i życiu społecznym, ale też, niestety, przeszły jako obelgi do naszego języka codziennego. Język, jakim opisujemy osoby cierpiące na choroby i zaburzenia psychiczne, ma ogromne znaczenie i krzywdzi osoby, którym już i tak nie brakuje krzywd i problemów. Postaram się Wam to udowodnić w rozmowie z dr Lubą Ślósarz, psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, wykładowczynią akademicką na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a także ekspertką w zakresie komunikacji klinicznej i zdrowia psychicznego.

Zapraszam do słuchania. A jeśli uważasz to, co tworzę, za wartościowe, to postaw mi kawę na buycoffee.to/anitaodachowska Dziękuję za każde wsparcie, bo to motywuje mnie do tego, żeby robić dalej to, co wciąż finansuję z własnej skromnej kieszeni.

Słuchaj w:

Sprawdź pozostałe odcinki

27 marca 2025
Czym tak naprawdę jest trauma? Co odróżnia ją od trudnego doświadczenia, jak reagują na nią nasze ciało i umysł, dlaczego „czas nie leczy ran” i jak mądrze wspierać siebie i innych w kryzysie. Dziś w rozmowie z dr Ewą Odachowską-Rogalską, psychologiem, psychotraumatologiem, obalamy mity, rozbrajamy stereotypy i pokazujemy, co naprawdę działa.
25 lutego 2025
Darek stracił wzrok nagle, kilka lat temu, w prezencie, jak mówi z przekąsem, na czterdziestkę. Ale zamiast wycofać się z życia, zaczął działać, i to bardzo prężnie. Organizuje wsparcie dla osób niewidomych, angażuje się w różne projekty, pisze wiersze, a nawet fotografuje! I precyzyjnie kroi cebulę w małą kostkę, samodzielnie skręca meble i myje okna „na słuch”. A do tego jest influencerem na TikToku, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem nawet tych widzących. Jak to możliwe? Zapraszam na rozmowę o odkrywaniu siebie na nowo, odnajdywaniu radości w codzienności i tym, jak można widzieć świat pięknym – także bez użycia oczu.
31 stycznia 2025
Piotr miał zaledwie sześć lat, kiedy jego ojciec popełnił samobójstwo. Historia Piotra opisana w książce Halszki Witkowskiej i Moniki Tadry „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali” ma tytuł „Pustka nie do zapełnienia”. A jednak… od ponad 50 lat Piotr tę pustkę nie tylko zapełnia, ale też – pewnie nieświadomie – wypełnia pustkę, jaka jest w ludziach, których spotyka na swojej drodze. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka, którego gość jest z pozoru tak zwyczajny jak każdy z nas, a jednocześnie – jest totalnie wyjątkowy.