Jak różne są „oblicza” samobójców? Co musi się stać, żeby człowiek chciał sobie odebrać najcenniejszy skarb – życie? I jak możemy temu zapobiegać? Bo możemy! O tym wszystkim rozmawiam z Małgorzatą Łubą, psycholożką, suicydolożką i ekspertką Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, która czuwa nad moim podcastem.

podcast "po tej stronie"
Odcinek 3. Odpowiedzi zabrane do grobu
22 lutego 2024
Sprawdź pozostałe odcinki
27 marca 2025
Czym tak naprawdę jest trauma? Co odróżnia ją od trudnego doświadczenia, jak reagują na nią nasze ciało i umysł, dlaczego „czas nie leczy ran” i jak mądrze wspierać siebie i innych w kryzysie. Dziś w rozmowie z dr Ewą Odachowską-Rogalską, psychologiem, psychotraumatologiem, obalamy mity, rozbrajamy stereotypy i pokazujemy, co naprawdę działa.
25 lutego 2025
Darek stracił wzrok nagle, kilka lat temu, w prezencie, jak mówi z przekąsem, na czterdziestkę. Ale zamiast wycofać się z życia, zaczął działać, i to bardzo prężnie. Organizuje wsparcie dla osób niewidomych, angażuje się w różne projekty, pisze wiersze, a nawet fotografuje! I precyzyjnie kroi cebulę w małą kostkę, samodzielnie skręca meble i myje okna „na słuch”. A do tego jest influencerem na TikToku, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem nawet tych widzących. Jak to możliwe? Zapraszam na rozmowę o odkrywaniu siebie na nowo, odnajdywaniu radości w codzienności i tym, jak można widzieć świat pięknym – także bez użycia oczu.
31 stycznia 2025
Piotr miał zaledwie sześć lat, kiedy jego ojciec popełnił samobójstwo. Historia Piotra opisana w książce Halszki Witkowskiej i Moniki Tadry „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali” ma tytuł „Pustka nie do zapełnienia”. A jednak… od ponad 50 lat Piotr tę pustkę nie tylko zapełnia, ale też – pewnie nieświadomie – wypełnia pustkę, jaka jest w ludziach, których spotyka na swojej drodze. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka, którego gość jest z pozoru tak zwyczajny jak każdy z nas, a jednocześnie – jest totalnie wyjątkowy.