Skip to content
podcast

po tej
stronie

Słuchaj w:

O podcaście

Zapraszam Cię do słuchania podcastu, który mądrze towarzyszy osobom cierpiącym po stracie kogoś bliskiego i pomaga im znaleźć nowy sens życia. Jest także dla tych, którzy jeszcze nie doświadczyli niczyjej śmierci. Pomaga zrozumieć i zaakceptować, że jest ona tuż obok nas i dotyczy każdego. Pomaga też odkryć wartość życia. Bo dopóki jesteśmy po tej stronie, nie ma rzeczy niemożliwych. A tamtej strony nikt z nas nie zna.

Do rozmów zapraszam ekspertów z różnych dziedzin skupionych wokół wszystkich tych tematów: psychologów, psychiatrów, suicydologów, lekarzy, duchownych różnych wyznań, pracowników hospicjów itd., a także – osoby dotknięte stratą. Zapraszam tu wszystkich, których wiedza i doświadczenia mogą pomóc osobom zmagającym się z cierpieniem i bólem po stracie, ale też walczącym z depresją i innymi problemami psychicznymi, będącym w kryzysie suicydalnym czy pogrążonym w innym mroku odbudować swoje życie po tej stronie i odnaleźć w nim radość.

W 2018 roku założyłam na Facebooku grupę wsparcia, której nazwa „Być młodą wdową” została zainspirowana tytułem najbardziej poczytnego od lat artykułu na moim blogu [link]. Reakcje innych wdów na jego publikację w 2016 roku, a następnie kontynuację dwa lata później spowodowały, że zrozumiałam, jak wielki musi być brak tego typu miejsc wsparcia, skoro kobiety szukające pomocy po stracie trafiają na artykuł mało znanej blogerki, i to nawet po kilku latach od jego publikacji.

Nie ma dnia, aby do grupy nie dołączała co najmniej jedna osoba. Z dyskusji, które się w niej toczą, wynika, jak wiele pytań tych kobiet pozostaje bez odpowiedzi i jak duże jest podobieństwo sytuacji, w jakiej się znalazły – emocjonalnej, rodzinnej, życiowej. Kiedy to do mnie dotarło, pewnego czerwcowego wieczoru w 2023 roku, postanowiłam połączyć moje różne umiejętności oraz doświadczenia moje i członkiń grupy, by napisać książkę, która będzie mogła być pewnym drogowskazem dla zagubionych kobiet (ale nie tylko), które zostają po tej stronie.

W trakcie prac nad książką, rozmów z innymi wdowami, czytania historii, którymi zechciały się ze mną podzielić, analizowania wyników ankiety, którą anonimowo wypełniały, zrozumiałam, z jak złożonym tematem mam do czynienia i że jest to temat na coś zdecydowanie więcej (i dłużej) niż tylko sama książka poświęcona wdowieństwu.

Tak powstał pomysł, by jeszcze zanim skończę książkę, stworzyć podcast poświęcony tematyce śmierci, żałoby, traumy, zdrowia psychicznego, depresji, prób samobójczych itd. omawianych w kontekście dalszego życia wszystkich osób, które po stracie zostają „po tej stronie”.

Odcinki podcastu

22 lutego 2024
Jak różne są „oblicza” samobójców? Co musi się stać, żeby człowiek chciał sobie odebrać najcenniejszy skarb – życie? I jak możemy temu zapobiegać? Bo możemy! O tym wszystkim rozmawiam z Małgorzatą Łubą, psycholożką, suicydolożką i ekspertką Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, która czuwa nad moim podcastem.
18 stycznia 2024
Mąż Julii zginął śmiercią samobójczą zaledwie półtora miesiąca po ślubie, w dniu, gdy odebrali od fotografa ślubne zdjęcia i ozdobili nimi mieszkanie. W głowie Julii do dzisiaj, choć minęło już pięć lat, wciąż przewija się pytanie: „Dlaczego?” Przez kilka lat po śmierci pisała do męża listy. Napisała ich ponad trzysta…
20 grudnia 2023
Historia Kasi to pełna emocji opowieść o miłości i o tym, jak dobre życie kochającej się rodziny może się w ciągu zaledwie miesiąca zmienić w koszmar. Kasia została wdową niespełna dwa lata temu. Jej mąż jest ofiarą śmierci samobójczej. Przed śmiercią on i ona stoczyli straszną walkę z jego demonami…
11 grudnia 2023
W podcaście „Po tej stronie” wspólnie z moimi rozmówcami poszukuję odpowiedzi na pytania, które zadają sobie nie tylko osoby pogrążone w żałobie, ale też cierpiące na depresję, zmagające się z ciężką chorobą czy traumą, ogarnięte kryzysem samobójczym lub po prostu – zagubione w życiu po tej stronie.