
O podcaście
Zapraszam Cię do słuchania podcastu, który ma mądrze towarzyszyć osobom doświadczającym straty, kryzysu lub trudnych życiowych sytuacji. „Po tej stronie” to przestrzeń, w której rozmawiam o tym, jak radzić sobie z bólem, żałobą, chorobą czy psychicznymi kryzysami, ale bardziej o tym, jak odnaleźć siłę, by żyć dalej – nawet wtedy, gdy wydaje się, że świat się zawalił.
W podcaście rozmawiam z ekspertami – psychologami, psychiatrami, suicydologami, lekarzami, duchownymi, terapeutami – oraz z niezwykłymi osobami, które przeszły przez trudne doświadczenia i których historie pokazują, że nawet w najciemniejszych momentach można znaleźć światło i odbudować swoje życie.
Bo dopóki jesteśmy PO TEJ STRONIE, nie ma rzeczy niemożliwych.
W 2018 roku założyłam na Facebooku grupę wsparcia, której nazwa „Być młodą wdową” została zainspirowana tytułem najbardziej poczytnego od lat artykułu na moim blogu [link]. Reakcje innych wdów na jego publikację w 2016 roku, a następnie kontynuację dwa lata później spowodowały, że zrozumiałam, jak wielki musi być brak tego typu miejsc wsparcia, skoro kobiety szukające pomocy po stracie trafiają na artykuł mało znanej blogerki, i to nawet po kilku latach od jego publikacji.
Nie ma dnia, aby do grupy nie dołączała co najmniej jedna osoba. Z dyskusji, które się w niej toczą, wynika, jak wiele pytań tych kobiet pozostaje bez odpowiedzi i jak duże jest podobieństwo sytuacji, w jakiej się znalazły – emocjonalnej, rodzinnej, życiowej. Kiedy to do mnie dotarło, pewnego czerwcowego wieczoru w 2023 roku, postanowiłam połączyć moje różne umiejętności oraz doświadczenia moje i członkiń grupy, by napisać książkę, która będzie mogła być pewnym drogowskazem dla zagubionych kobiet (ale nie tylko), które zostają po tej stronie.
W trakcie prac nad książką, rozmów z innymi wdowami, czytania historii, którymi zechciały się ze mną podzielić, analizowania wyników ankiety, którą anonimowo wypełniały, zrozumiałam, z jak złożonym tematem mam do czynienia i że jest to temat na coś zdecydowanie więcej (i dłużej) niż tylko sama książka poświęcona wdowieństwu.
Tak powstał pomysł, by jeszcze zanim skończę książkę, stworzyć podcast poświęcony tematyce śmierci, żałoby, traumy, zdrowia psychicznego, depresji, prób samobójczych itd. omawianych w kontekście dalszego życia wszystkich osób, które po stracie zostają „po tej stronie”.