Skip to content
podcast "po tej stronie"

Odcinek 21. JAK ŻYĆ, KIEDY PRAGNIESZ UMRZEĆ? [O życiu z chorobą afektywną dwubiegunową]

6 października 2025

O odcinku

Czy można pragnąć śmierci, mając pozornie wszystko? Czy choroba psychiczna może sprawić, że racjonalnie planujemy odebranie sobie życia? W tym niezwykle szczerym i poruszającym odcinku rozmawiam z Martą, która od lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD).

Marta, która pozostaje anonimowa ze względu na wciąż obecne mity i stereotypy, dzieli się swoją intymną historią. Poznaj jej wieloletnią walkę o siebie, naznaczoną kilkoma próbami samobójczymi, toksycznym związkiem i doświadczeniem psychozy poporodowej.

Marta opowiada o tym, jak wygląda życie z depresją i manią, jak choroba wpływa na postrzeganie rzeczywistości i dlaczego tak często bagatelizujemy poważne zaburzenia nastroju.

Ten odcinek to nie tylko świadectwo cierpienia, ale przede wszystkim opowieść o sile, nadziei i odnajdywaniu sensu w życiu pomimo choroby. Marta otwarcie mówi trudnościach w diagnozie, pobytach w szpitalu psychiatrycznym i o tym, jak nauczyła się żyć z ChAD, przyjmując leki i korzystając z terapii.

To rozmowa, która otwiera oczy, łamie tabu i pokazuje, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne.

Z tego odcinka dowiesz się:

  • Jak wygląda życie z chorobą afektywną dwubiegunową z perspektywy osoby chorej.
  • Co czuje osoba w kryzysie suicydalnym i dlaczego „pragnienie śmierci” to realny objaw choroby.
  • Jakie są wyzwania związane z diagnozą depresji i ChAD.
  • O wpływie toksycznych relacji i porodu na stan psychiczny.
  • Dlaczego ważne jest, aby nie deprecjonować słowa „depresja” i jak wspierać osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Posłuchaj tej ważnej rozmowy, która może pomóc Ci dostrzec niepokojące objawy u siebie lub u bliskich. To świadectwo, które daje nadzieję i pokazuje, że z chorobą psychiczną można nauczyć się żyć.

***

Podcast „Po tej stronie” finansowany jest z mojej prywatnej, skromnej kieszeni. Jeśli słuchasz mnie regularnie i to, co tworzę, uważasz za wartościowe, będę wdzięczna, jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Można to zrobićna www.buycoffee.to/anitaodachowska (http://www.buycoffee.to/anitaodachowska) A jeśli nie możesz wesprzeć mnie finansowo – możesz zrobić coś równie wartościowego. Pomóż mi być bardziej widoczną. Zaobserwuj moje profile, zasubskrybuj podcast, zostaw komentarz, udostępnij.

———

Podcast powstaje pod patronatem Fundacji „Życie warte jest rozmowy”⁠ oraz we współpracy z ekspertem⁠ Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie⁠.

Słuchaj w:

Sprawdź pozostałe odcinki

14 kwietnia 2026
Temat, który poruszam w tym odcinku, w przestrzeni publicznej wciąż jest niepokojąco cichy. Aż 85 procent osób ginących w Polsce w wyniku samobójstwa to mężczyźni. Chłopcy, nastolatkowie i dorośli panowie coraz częściej mierzą się z wykluczeniem, samotnością i ogromnym ciężarem kulturowych oczekiwań, często wpadając w sidła toksycznych środowisk w internecie. Obserwujemy systemowy kryzys. Kryzys męskości. Męskości w świecie… stworzonym przez mężczyzn!
20 marca 2026
Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z zespołem Downa z perspektywy pokoju dziecięcego, korytarzy na OIOM-ie i momentu, w którym z dnia na dzień wpadają w medyczny „matrix”. Moimi gośćmi są Sylwia i Krzysztof Borysowie – twórcy profilu Rodzinka_321 oraz rodzice sześcioletniego Dominika z trisomią 21. Zdradzę Wam od razu coś jeszcze – na sam koniec czeka na Was fantastyczna niespodzianka – do mikrofonu usiadł sam Dominik, który… przy okazji złożył mi gratulacje. Koniecznie sprawdźcie, dlaczego!
25 lutego 2026
Czym jest męski kryzys suicydalny i jak wygląda? Z pewnością nie tak, jak go sobie wyobraża większość z nas. To kryzys ukryty za maską twardego faceta, codziennie „naciągającego” uśmiech na twarz i odnoszącego zawodowe i życiowe sukcesy. Moim gościem jest Łukasz Nowak – mąż, ojciec czwórki dzieci, przedsiębiorca i autor książki „Warto żyć”.