Piotr miał zaledwie sześć lat, kiedy jego ojciec popełnił samobójstwo. Historia Piotra opisana w książce Halszki Witkowskiej i Moniki Tadry „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych, którzy pozostali” ma tytuł „Pustka nie do zapełnienia”. A jednak… od ponad 50 lat Piotr tę pustkę nie tylko zapełnia, ale też – pewnie nieświadomie – wypełnia pustkę, jaka jest w ludziach, których spotyka na swojej drodze. Zapraszam do wysłuchania tego odcinka, którego gość jest z pozoru tak zwyczajny jak każdy z nas, a jednocześnie – jest totalnie wyjątkowy.

podcast "po tej stronie"
Odcinek 14. Jak żyć, by nie bać się żyć?
31 stycznia 2025
Sprawdź pozostałe odcinki
30 czerwca 2025
Co wspólnego mogą mieć wdowieństwo, opieka nad dzieckiem w spektrum autyzmu i… sztuka origami? Odpowiedzi w najnowszym odcinku, którego gościem jest Agnieszka Biernacka, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Origami i działaczka Fundacji „Jesteśmy Ważni”. Działa w kampanii „Ważni i Widoczni”, moderuje grupy wsparcia on-line dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i uczy, jak odzyskiwać sprawczość po stracie.
29 maja 2025
„Obłąkany”, „czubek”, „wariat” to określenia, które nie tylko funkcjonowały swego czasu w psychiatrii i życiu społecznym, ale też, niestety, przeszły jako obelgi do naszego języka codziennego. Język, jakim opisujemy osoby cierpiące na choroby i zaburzenia psychiczne, ma ogromne znaczenie i krzywdzi osoby, którym już i tak nie brakuje krzywd i problemów. Postaram się Wam to udowodnić w rozmowie z dr Lubą Ślósarz, psycholożką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, wykładowczynią akademicką na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, a także ekspertką w zakresie komunikacji klinicznej i zdrowia psychicznego.
27 marca 2025
Czym tak naprawdę jest trauma? Co odróżnia ją od trudnego doświadczenia, jak reagują na nią nasze ciało i umysł, dlaczego „czas nie leczy ran” i jak mądrze wspierać siebie i innych w kryzysie. Dziś w rozmowie z dr Ewą Odachowską-Rogalską, psychologiem, psychotraumatologiem, obalamy mity, rozbrajamy stereotypy i pokazujemy, co naprawdę działa.